Növénytermesztés

Február 28-tól ismét lehet pályázni a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett, Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása című felhívásra – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető kiemelte, a felhívás változatlan feltételek mellett lehetőséget biztosít korszerű, a piaci igényeket kiszolgálni képes, új ültetvények létrehozására, a kiöregedett, csak gazdaságtalanul művelhető gyümölcsültetvények megújítására. 
A Vidékfejlesztési Program keretében 5 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett, Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása című felhívásra 2021. november 17-től benyújthatók a pályázatok – közölte Nagy István agrárminiszter.
2021. október 15.
A vidékfejlesztési források jelentős megemelésével arra ösztönözzük a gazdálkodókat, hogy olyan technológiai fejlesztéseket hajtsanak végre, amelyek révén rugalmasan tudnak alkalmazkodni az elégtelen csapadékmennyiség okozta kihívásokhoz – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a siófoki öntözőrendszer állami átvétele alkalmából.
A Vidékfejlesztési Program keretében 20 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett, gomba előállító üzemek fejlesztését támogató felhívásra szeptember 13-tól lehet a pályázatokat benyújtani – jelentette ki Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a termesztett gomba iránti igény folyamatosan növekszik, az ágazat pedig kiváló exportlehetőségekkel rendelkezik. 
A szentesi zöldpaprika a magyar agrárium megőrzendő kuriózuma. A régió stratégiai zöldségtermesztő terület, ahol az elmúlt években jelentős fejlesztések teremtették meg a jövedelmezőbb gazdálkodás feltételeit és biztosítják a paprikatermesztéssel foglalkozók és családjaik jövőjét – hangsúlyozta az Agrárminisztérium miniszterhelyettese Szentesen, a X. Magyar Paprika Napja szakmai rendezvényen.
A felhívás tervezet (VP3-5.1.1.1-21) célja a mezőgazdasági termelők tavaszi fagykár következményeinek mérséklése céljából megvalósuló beruházásainak támogatása, így segítve az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, illetve a kockázatmegelőzés és -kezelés előmozdítását.

Alaptézis, hogy hagyományosan a növényeket talajban termesztik. A növény növekedésének és végső hozamának szempontjából kritikus a talaj állapota. A mezőgazdasági technológia az elmúlt évszázadban óriási fejlődésen ment keresztül, és most számos olyan tényezőt elemezhetünk, mint a talaj pH-ja, nedvességtartalma, porozitása, tápanyagtartalma és még sok más. A hagyományos rendszer azonban soha nem teljesen hatékony, és a tápanyag- és vízveszteség, valamint a gyomok, a betegségek és a kártevők mindig problémát jelentenek.

Nagyon aktuális témával jelentkezik február 28.-án az Agroinform ingyenes minikonferencia-sorozata. A tavaszi fagyok minden évben komoly veszélyt jelentenek a gyümölcstermesztésben. Idén sincs ez másként: az enyhe februári időjárás miatt a korai csonthéjasok nedvkeringése országszerte már beindult, a fagykár veszélye tehát igen nagy.
Az INPACT projekt fő célja egy új nemzetközi felület létrehozása a nemzetközi szakértők közötti tudásátadás támogatására, hogy tisztában legyenek a legújabb növényvédelmi veszélyekkel és megelőzési módszerekkel, figyelembe véve az EU fenntartható mezőgazdasággal kapcsolatos stratégiáit.
Szabadi Árpád a Szabadi Kft. ügyvezetője, Bács-Kiskun vármegye Fajsz településén 282 ha-on gazdálkodik, jelentős kertészeti árbevétellel. Fűszerpaprikát és vöröshagymát termeszt, ez utóbbi területén pedig fejlesztést tervezett a közelmúltban. Ehhez azonban elengedhetetlenek voltak a megfelelő mezőgazdasági gépek, különösen a rendrakó és kultivátor.