Oktatás

A XXI. századi magyar agrárium csak akkor lehet sikeres, ha minél több fiatal érzi úgy, hogy megtalálja benne számítását – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalára feltöltött videóban. A miniszter arra emlékeztetett, hogy a magyar agrárium társadalmi és szakmai megbecsültsége folyamatosan emelkedik. Jól tükrözi ezt az is, hogy folyamatosan nő az agrárszakképzés iránti igény. 

Az állami erdőgazdaságok az elmúlt évtizedben több mint húsz milliárd forintnyi turisztikai fejlesztést hajtottak végre, és további húsz milliárd forintnyi program előkészítése, megvalósítása zajlik - mondta az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára szombaton a Zempléni-hegységben található Rostallón, ahol átadták az Északerdő Zrt. kezelésében lévő Ökotudatos Nevelési Központot (RÖNK).

Újdonságként a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök szak nappali és levelező tagozaton is indul majd ősztől a keszthelyi Georgikonon. Erről is szó esett a campus nyílt napján, amely személyesen, illetve online is sok érdeklődőt vonzott.
A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft., mint felnőttképző intézmény az Innovatív Képzéstámogató Központtal együttműködve 2024. március 15. és június 15. között oktatói továbbképzéseket szervez az Élelmiszeripar, Környezetvédelem és vízügy (környezetvédelem szakterület), valamint a Mezőgazdaság és erdészet ágazatok szakmai oktatói részére.
2024-től ismét elérhetővé válik a sokak által szeretett, korábban nagy népszerűségnek örvendő gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki szak a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán.
A korszerű agrárgazdaság ma már elképzelhetetlen a mindennapi életünkben is megtalálható okos műszaki megoldások, a digitalizáció nélkül. Elsősorban ezekről a technológiákról, eszközökről szól a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) által alapított új agrár-műszaki rendszermérnök mesterképzési szak, amely elsősorban az agrárképzési területen alapdiplomával rendelkezők számára szól.
Új gyógynövénykomposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amit az intézmény nemrégiben sikeresen bejegyeztetett. A fejlesztés a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.
Újraindult a tejipari szakképzés huszonöt év után a kaposvári Kinizsi Pál Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskolában. A Déli Agrárszakképzési Centrum (ASZC) és a Fino-Food vezetői írták alá az együttműködési megállapodást, első körben a tejüzem dolgozói közül 19-en kezdték el tanulmányaikat.
Az agráriumot érintő technológiai változások exponenciális ütemben zajlanak, nekünk pedig az a feladatunk, hogy ehhez igazítsuk az agrárszakképzést és vonzóvá tegyük azt a fiatalok számára. Mindez olyan jövőbeli biztonságot jelent, amely mindannyiunk életét jobbá teszi – mondta az agrárminiszter az Alföld digitális mezőgazdaságát és innovációs aktivitását támogató ágazati képzőközpont átadóján.
„Mint arról korábban hírt adtunk, hazánkban elsőként indít települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzést a Debreceni Egyetem a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével szorosan együttműködve. 2023. szeptember 20-áig még lehet jelentkezni a posztgraduális képzésre!