Érdeklődő diákok nélkül hamar bedőlne az agrárium- Interjú Gyuricza Csabával, a MATE rektorával

majort
2022. 09. 29., cs – 11:42

Kaposvár napjainkban is a magyar állattenyésztés egyik bástyájának számít – nem véletlenül rendezték itt évről évre a KÁN-t, azaz a Kaposvári Állattenyésztési Napokat. A szeptember 30-án megnyíló KÁN Egyetemi Napokról, illetve az egyetem aktuális helyzetéről Gyuricza Csabát, a MATE rektorát Sári Enikő kérdezte.


A MATE egy erőteljes, ugyanakkor tudatos kampányt folytat annak érdekében, hogy egy olyan brandet építsen fel, ami abban tudatosítja hallgatóit és jövőbeli diákjait, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen az agrár-felsőoktatás és -kutatás legmagasabb szintjén, a legjobb tanárokkal és nyugati-európai mintát követő környezetben zajlik. A brand kiépítésének egyik sarokköve a KÁN Egyetemi Napok, ahol a MATE minden agrárium iránt érdeklődő diákot tárt karokkal vár. Hatalmas felelősség, hogy Közép-Európa legnagyobb agrárfókuszú felsőoktatási intézményeként megismertessük a fiatalokkal az agrárium teljes vertikumát.


Minden olyan diákot örömmel látunk az intézményen belül, akik ténylegesen szeretnék megtudni, miről szól ma a mezőgazdaság. Reális képet kívánunk mutatni nekik napjaink legdinamikusabban fejlődő ágazatáról, ami az utóbbi időszak eseményeinek tükrében felértékelődött, sőt nemzetgazdasági kérdéssé vált.


Megkülönböztetett figyelemmel gondolok itt az élelmiszer-tudományra, azon belül is az élelmiszer-gazdaságra, amely napjaink és rövid, középtávú jövőnk sarkalatos pontjának számít majd – mondja Gyuricza Csaba, aki példaként megemlíti a Kaposvári Campuson az élelmiszermérnöki képzés elindulását, reagálva ezzel az országos és a térségi igényekre. Mindez történelmi momentum is egyben, hiszen a Dél-Dunántúlon eddig soha nem indult ilyen jellegű képzés.


Az egyetem az öt campusával és a jelenleg 45–50 kutatóállomásával, kutatóhelyével, telephelyével szinte lefedi a teljes országot. Azonban a Kaposvári Campus egy ikonikus helyszínnek számít, különösképpen most, hogy az Állattenyésztők Napjának a főváros helyett Kaposvár ad otthont, utalva ezzel a város állattenyésztési régmúltjára. A MATE felajánlotta, hogy az Állattenyésztési Napokat a KÁN Egyetemi Napokkal vonják össze, amit a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) örömmel fogadott.


– Bízom abban, hogy ezzel hagyományt teremtünk, és a következő évektől kezdve teljesen természetes lesz, hogy az Állattenyésztési Napok kéz a kézben járnak a KÁN-nal. Már csak ebből a szempontból is nagyon fontos rendezvény lesz ez idén, a számos újdonság mellett – véli a rektor.
A MATE fontosnak tartja, hogy népszerűsítse az intézményeiben zajló agrár-felsőoktatási tevékenységeket, ennek érdekében idén is létrehozzák a KÁN Egyetemi Napokon belül a MATE Udvart, ami a tavalyi debütálásához képest rendkívüli népszerűségnek örvendett. A szervezők abban bíznak, hogy az interaktív bemutatkozással egyre több fiatalt tudnak megnyerni az agráriumnak.


Emellett idén is több száz diák érkezését várják a középiskolai mezőgazdasági intézményekből a Szakiskolai Napra, akik szervezett program keretében tekinthetik meg a kiállítást annak érdekében, hogy a későbbiekben ezt a pályák válasszák.


A kiállítás nyitónapján rendezik meg az agrár-felsőoktatási intézmények Gazdászversenyét is. A hallgatóknak elméleti és gyakorlati feladatokat is teljesíteniük kell a verseny során. De vajon mennyien maradnak közülük a diploma megszerzését követően a pályán? Ennek kapcsán Gyuricza Csaba elmondta, az agrárium annyira széles spektrumot ölel fel, hogy agrárszakemberekre nemcsak a földeken, hanem például a bankszférában is szükség van, ezért nagyon nehéz a pályaelhagyást konkretizálni.


Szerinte nagyon kevesen vannak, akik a megszerzett tudást ne tudnák hasznosítani, akár vidéken, akár a fővárosban.


Már csak emiatt is érdemes kilátogatni a KÁN Egyetemi Napokra, ugyanis lehet, az ott látottak majd meghatározzák a fiatalok pályaválasztását.
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat kiállító partnerként vesz részt a rendezvényen, ahol termelőink és a Hálózat munkatársai várják a látogatókat.


Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Varga Tibor
Fotó: magyarmezogazdasag.hu