Őrizzük hagyományainkat: Luca nap

majort
2022. 12. 13., k – 10:54

Luca napjához (december 13.) több népszokás is kapcsolódik. Ezek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja (eltérően a mai téli napfordulótól, ami december 21-re, esetenként 22-ére esik).


A karácsonyi készülődés és boszorkányok ideje hazánkban


Luca-napkor (december 13.) Szent Lúciára emlékezünk. A Gergely-naptár bevezetését megelőzően erre a napra esett az év leghosszabb éjszakája, így sok népi hiedelem szerint a gonosz erökhöz is köze volt. A magyar naptárban több nap is szerepel, amelyekhez a Luca-napéhoz hasonló szokások, hiedelmek és babonák kapcsolódnak. A köztudatban két Lúcia is szerepel: egy jóságos, és egy boszorkány – kettejük közül inkább az utóbbi jelenik meg többször a folklórban. Fedezzük fel, hogy miért is olyan különleges ez a nap, amely a karácsonyt megelőző adventi készülődés része is egyben.


Lúcia története hazánkban


A Luca-napi hagyományok szerint ezen a bizonyos napon boszorkányok és varázs erejű személyek jelennek meg, akik elől az embereknek el kell rejtőzniük. Az állatok sincsenek biztonságban, ezért ilyenkor fejüket fokhagymával dörzsölik be, és keresztet festenek az ólak ajtajára. Az emberek dohányt szórnak a kapuk elé, és kenyeret esznek fokhagymával, hogy a szagokkal elűzzék a gonosz szellemeket. Még a seprűket is el szokás dugni ilyenkor, nehogy a boszorkányok elrepülhessenek rajtuk.


A Luca szék


A Luca-nap talán legismertebb hagyománya a Luca szék elkészítése. Ezen a napon kezdik meg a szék kifaragását, de naponta csak egy-egy lépést szabad haladni, ám a széknek karácsonyra el kell készülnie. A karácsonyi misén, aztán aki rááll a székre, az állítólag látni fogja a boszorkányokat.


Fiúk és lányok Luca-napon


Luca-napjára a lányok 12 gombócot főztek, amelyekbe egy-egy férfi nevét rejtették. A gombócokat ez után forró vízbe tették, és amelyik először úszott a felszínre, a hagyomány szerint az tartalmazta jövendőbelijük nevét.


Vidéken sok helyütt ma is ünneplik Luca napot. Felénk Somogy megyében, óvodákban, iskolákban elevenítik fel az erre a napra vonatkozó népszokásokat. Meghívják ilyenkor a nagyszülöket is közös gombóckészítésre az óvodába, ahol Ők elmesélhetik gyermekkoruk Luca napi szokásait, így örökítve át a hagyományokat nemzedékről nemzedékre.

 

Szerző: Tardi Csaba
Forrás: magyarorszagom.hu
Fotó: Dehír